شخصی سازی    
  1. پنج‌شنبه, 28 تير 1397
  2. ورود
    /  2
رو عنوان : با بهره برداری و توسعه پست‌های برق نیزار و جمکران؛
عنوان : ضریب اطمینان پست های فوق توزیع قم افزایش یافت
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ 
ساعت : ۱۰:۲۰:۴۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مهندس امیرهوشنگ بهمنی در جمع خبرنگاران در حاشیه آئین بهره برداری و توسعه باردهی پست های فوق توزیع برق جمکران و نیزار در استان قم عنوان کرد:برق منطقه ای تهران عهده دار تامین زیرساختهای فوق توزیع استان های تهران ،البرز و قم می باشد و درصدد است نیاز مصرف هر سه استان را به طور کامل برطرف نماید.

مجری طرح پست های انتقال برق منطقه ای تهران با اشاره به اینکه با اجرای این طرح ها ضریب اطمینان پست‌های فوق توزیع قم افزایش خواهد یافت، افزود: با توجه به افزایش مصرف بار در قم ضرورت احداث پست های جدید و یا توسعه پست های موجود وجود دارد.

وی تصریح کرد:در پست قم سه،که ظرفیت فعلی آن 320 مگاوات می باشد، با افزایش نیاز مصرف ضرورت بهره برداری از یک دستگاه ترانس و 8 فیدر و تغذیه خروجی ۶۳کیلوولت وجود دارد و بر آن شدیم آن را در این پست احداث کنیم.

بهمنی یادآور شد: این پست از اواخر سال 95 با هزینه ای بالغ بر 23 میلیارد تومان آغاز شد که توانستیم 7 فیدر و تغذیه اولیه را در پیک بار 96 به بهره برداری برسانیم و در ادامه امیدواریم تا پایان امسال ترانس سوم به ظرفیت 160 مگاولت آمپری را نیز در این پست به بهره برداری برسانیم. 

وی اظهار داشت: با این میزان افزایش جمع بار پست به 480 مگاولت آمپر خواهد رسید و این نیاز مصرف محدوده اطراف پست قم سه یعنی محدوده جمکران و پست های مجاور را برطرف می کند.

مجری طرح پست های انتقال برق منطقه ای تهران خاطرنشان کرد: در استان قم پست های فوق توزیع دیگری نیز به زودی به بهره برداری می رسد.

وی به احداث پست نیزار در منطقه جنوبی شهر قم اشاره کرد و گفت: پست نیزار در ۷۰ کیلومتری قم قرار دارد و عمده مشترکین این منطقه صنعتی هستند.

وی بیان کرد: ما  مصرف کنندگان صنعتی زیادی را در  منطقه نیزار داریم و امیدواریم بتوانیم این پروژه که هزینه ای بالغ بر 54 میلیارد تومان دارد را به ثمر برسانیم.

بهمنی توضیح داد: این طرح از سال 88 آغاز شد ولی متاسفانه به دلایل تحریم های بین المللی و کمبود نقدینگی که در اواخر دهه 80 داشتیم متوقف شد و در حال حاضر از ابتدای سال 95 کار را آغاز کرده ایم و امیدواریم تا پایان سال 97 به اتمام برسانیم.

وی با بیان این مطلب که این پروژه شامل 250 مگاولت آمپر ترانس 230 به 63 کیلوولت است ،تصریح کرد:هم اکنون قسمت 230 به 63 کیلو ولت در اواسط امسال کاملا راه اندازی و به بهره برداری رسیده است .

وی افزود : امیدواریم ترانس دوم این پست تا دو هفته آینده به مدار وارد شود و پست ۶۳/۲۰ کیلوولت را نیز طبق برنامه زمان بندی تا پایان سال 97 به بهره برداری برسانیم به این ترتیب در منطقه قم پروژه های زیادی اجرا خواهد شد.

بهمنی بیان کرد: همچنین دو پروژه دیگر در قم ابتدا به صورت موقت و بعددائم  وارد مدارخواهد شد یکی از این پروژه ها در منطقه شکوهیه به صورت پست سیار  و یک پست نیز در منطقه پردیسان احداث خواهد شد.

وی اظهار داشت: این طرح می تواند اطمینان بخش اهالی قم در رابطه با تامین برق باشد چرا که کاملا منطقه قم را از نظر باردهی شبکه تحت پوشش قرار خواهیم داد به طوری که هیچ مشکلی را احساس نکنند.

مجری طرح پست های انتقال برق منطقه ای تهران در رابطه با برنامه های دیگر در آینده نزدیک نیز یادآور شد: درمنطقه قم سه پست شامل پست قم یک ، قم دو و قم سه وجود دارد که پیش بینی می شود تا سال 1400 بیش از 7 الی 8 پست دیگر به بهره برداری برسد.

گفتنی است در ادامه مهندس محمد ونکی فراهانی "مدیر امور انتقال برق قم "نیز در مورد پست جمکران گفت:این طرح یکی از کلیدی ترین پست های 230 کیلوولت است.

وی توضیح داد: البته همه شبکه های انتقال چون شبکه بالادستی به شمار می روند مهم هستند اما پست جمکران به دلیل حضور مشترکینی که روی این پست متمرکز هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ونکی فراهانی عنوان کرد: در دو سال گذشته به دلیل پربار شدن دو ترانسی که در این جا نصب بود مشکلاتی وجود داشت که با ترانس سومی که در مدار خواهد آمد تابستان سال آینده با قابلیت اطمیمنان بیشتری بتوانیم در این منطقه از قم و مشترکین را تغذیه کنیم و مشکل خاصی نداشته باشیم.

مدیر امور انتقال برق قم اظهار داشت: در دو سال اخیر در بخش فوق توزیع ظرفیت شبکه فوق توزیع نسبت به سالهای قبل بیش از 30 درصد افزایش یافته است.

 


تعداد بازدید : 191

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0